Przed pierwszą wizytą w Poradni

Drogi Rodzicu,

to ważne, aby Twoje dziecko przychodząc na spotkanie do poradni:

  1. było zdrowe i dobrze się czuło – stan psychofizyczny ma wpływ na funkcjonowanie dziecka w domu, w szkole, ale również podczas spotkania ze specjalistą Poradni (pamiętaj, że zły stan zdrowia dziecka może wpływać na zaniżenie wyników badań).
  2. było po posiłku – ciężko koncentrować swoją uwagę podczas spotkania, gdy jest się głodnym;
  3. było wypoczęte – zadbaj o to, aby jeśli spotkanie odbywa się rano, dziecko było wyspane, a jeśli po południu, to żeby przed przyjściem do poradni miało czas odpocząć i ewentualnie się wyciszyć;
  4. miało komfort czasowy – nie spieszyło się na klasówkę z matematyki lub na basen;
  5. zabrało ze sobą okulary, jeśli je nosi na co dzień i takie jest zalecenie lekarza okulisty;
  6. było poinformowane dokąd idzie, z kim się spotka i jak będzie wyglądało spotkanie. To zwiększy poczucie bezpieczeństwa, spokoju i komfortu Twojego dziecka.

Co powiedzieć dziecku przed pierwszą wizytą?                                       

Wielu rodziców ma problem z tym, co powiedzieć dziecku przed pierwszą wizytą w Poradni. Zapisując dziecko do Poradni warto w sposób adekwatny do wieku poinformować je o tym i…

  1. wytłumaczyć co to za miejsce i kto tam pracuje – miejsce, gdzie pracują psycholodzy, pedagodzy, logopedzi i inni specjaliści, którzy mają za zadanie pomóc dzieciom, które mają kłopoty w szkole, ale również poza nią (np. w domu, z kolegami, na podwórku);
  2. jak będzie wyglądało spotkanie – podczas spotkania będziesz rozmawiał(a) na różne tematy
    z Panią/Panem, będziesz robił(a) zadania i rozwiązywał(a) zagadki, będziesz się bawił(a) i rysował(a);
  3. ważne jest, aby podczas rozmowy z dzieckiem zapytać je, czy potrzebuje wiedzieć coś więcej
    i ewentualnie podążyć za potrzebami dziecka w tym zakresie;
  4. warto też uświadomić dziecku, że specjaliście podczas spotkania też można zadawać pytania oraz prosić go o pomoc, jeśli źle się poczucje, będzie potrzebowało wyjść do toalety itp.
  5. Powiedz dziecku, że spotkanie z psychologiem to nie sprawdzian i może się zdarzyć sytuacja, w której nie będzie znało odpowiedzi. To normalne!

Gdy dziecko będzie się dobrze czuło, będą zaspokojone jego podstawowe potrzeby i będzie miało wyobrażenie o Poradni jako o miłym miejscu, gdzie spotka się z przyjazną osobą, nie będzie mu towarzyszył dyskomfort lub zmniejszy się jego poziom lęku. Będzie to sprzyjało nawiązaniu lepszego kontaktu specjalisty z dzieckiem i pomoże skutecznie rozwiązać zgłaszane problemy.

Warto obejrzeć film